Škoda ovoce které nekvasí

OVOCE

Sbírejte jen ovoce dobře vyzrálé či přezrálé, zdravé (nesmí být nahnilé nebo plesnivé, ale může být červivé), čisté, bez listí, trávy, hlíny a jiných nečistot (ale není potřeba jej mýt). Jednoduše sbírejte jen to co by jste sami snědli. 

Ovoce které je nezralé nemá dost cukru a cukr je to co ovlivňuje výděžnost. Zralost a kvalita ovoce pak ovlivňuje vůni a chuť pálenky.

Nejvhodnější ovoce: Trnky(slivky), jablka, hrušky, meruňky, třešně
Taky se pálí: Hroznové víno, oskoruše, maliny, višně, broskve, ...
Co jsme páli: Kiwi, banány, rybíz, maliny, ....


Nepodceňujte techniku

NÁDOBA PRO KVAS

Vyberte vhodné nádoby. Takové co neobsahují nečistoty, nebo obsahovaly zdraví škodlivé chemikálie. Pamatujte, že s nádobou pak budete muset manipulovat. Pro pěstitelské pálení jsou nejvhodnější klasické modré 100-200 litrové sudy s uzávěrem. Lze ale použít i jiné.


Velikost: větší objem vám rychleji prokvasí. Pozor, nádobu naplňte na 80-90% objemu. Kvašením se zvětší objem, tak ať vám to nepřeteče.
Doba plnění: Plňte ovoce pro jednu nádobu během 1-2 dnů, pak už nedoplňujte a raději začněte plnit novou nádobu.
Kolik ? V naší pálenici máme dva kotle a ten menší vyžaduje minimálně 150 litrů kvasu, aby pálení proběhlo bez komplikací.


Na tom záleží

PŘÍPRAVA KVASU

Bečky naplněné na max.85% přikryjeme víkem nebo igelitovou folií a umístíme je do vhodné místnosti. Igelitovou folii položte přímo na kvas až ke stěně bečky. Omezíte tak vysychání a ztvrdnutí horní vrstvy. Navíc tím mírně omezíte odpařování alkoholu.

Po několika dnech se na povrchu vytvoří tzv. "deka" , kterou nenarušujeme, neboť tvoří přirozenou ochranu proti infekci a zabraňuje ztrátám alkoholu.

Po celou dobu kvasem nemícháme a bečkou nehýbeme. 

Kvas "nasává" aroma okolí. Takže pokud jej budete mít ve špatné garáži, kde je výrazně cítit benzín a jiné výpary, tak to na pálence poznáte.

Pecky: nerozbíjejte. Vypeckovávat? To záleží kolik tomu chcete věnovat času. Prosím Vás, maliny a jablka nevypeckovávejte :-)
Doporučení: Nenarušené ovoce špatně kvasí a proto, každý plod rozmáčkněte nebo ideálně pošroťte zařízením co nerozbije pecky.
Výsledek: Správný kvas je ten kde není celé ovoce.



O tom se nemluví

CUKR

Legislativně cukr není povolené přidávat a všichni tvrdí, že ho tam nedali. Nikdo o tom nemluví, ale dělá to většina, tak Vám aspoň poradíme, jak to nezkazit. Sami ale doporučujeme se tomu vyhnout, protože není nad dobře zralé sladké ovoce.

Přídává se ze dvou důvodů. Pokud je ovoce rané a nemá tolik cukru. Zkrátka není na chuť tolik sladké. Taky proto, aby jste více vypálili. Cukr je to z čeho se kvašením vytvoří alkohol.

Nedávejte více než 2-3kg cukru na 100litrů kvasu. Hlavně cukr rozpusťte v teplé vodě a tu pak vlijte do kvasu tentýž den. Nerozpustěný cukr se zapouzdří a neprokvasí.

Výtěžnost: Kilo cukr je přibližně půl litru 100% lihu navíc
Kvalita: Pokud to uděláte správně a v malé míře, tak toho moc nepokazíte. Můžete ale vytvořit i tekutý bolehlav tím, že to přeženete.
Závěr: Budete mít více pálenky, ale kvalitní ovoce a kvas to nevyžaduje. Navíc my to nejen z legislativních důvodů nedoporučujeme.


To je fofr

RYCHLOST A KVALITA KVAŠENÍ

Bečky naplněné na max.85% přikryjeme víkem nebo igelitovou folií a umístíme je do místnosti bez větších výkyvů teplot (pokud možno do 20 °C). Při nižší teplotě probíhá kvašení pomaleji. Celý proces probíhá samovolně. Při letních tepotách 30°C a 1000 litrové nádobě budete mít hotovo za týden.

Po celou dobu kvasem nemícháme a bečkou nehýbeme. Letní ovoce kvasí od 3 do 6 týdnů (záleží na teplotě), pozdní ovoce (švestky, hrušky, jablka) kvasí 8 až 12 týdnů. Opět závisí na teplotě. Kvašení je ukončeno, když už neuniká oxid uhličitý. Do té doby bečku hermeticky neuzavírejte! Vyzrálý kvas má zdravou vůni, šťáva není sladká. Deka se začíná propadat. Tu je vhodné odstranit než se propadne. V tomto momentě se objednáváme na pálení.

Hotový kvas poznáte, že při olíznutí vzorku není sladký a je z něj cítit alkohol. Jestli si nejste jistí a nepoznáte jestli je kvas hotový, tak naberte vzore a doneste do pálenice. Kvas nekouše ani není hnusný!! Klidně jej ochutnejte a tu ruku do té bečky ponořte.

Není nic horšího, než kvaltní kvas nechat překvasit. S takovým kvasem už nejde nic udělat. Pak z něj cítíte aceton, ocet a výsledek pálení je špatná pálenka. Případně se při pálení vypustí pryč pro nekvalitu a slabý vyskoček.

Nemůžu hned pálit ?  V podstatě hotový kvas hermeticky uzavřete a dejte do velmi chladné místnosti. Můžete pak pálit i na konci zimy. Pokud kvas zmrzne, tak to nevadí.

Jak nabrat vzorek: Stačí přesnidávková sklenička. Zadělejte ji rukou a ruku ponořte co nejníž do bečky a tam odkryjte a naberte vzorek. Ten uzavřete a co nejdříve dodejte do pálenice na přeměření.
Kvalita: Při dodržení výše uvedeného je zaručena



Blížime se do finiše

JEDEME PÁLIT

Do pálenice přijeďte o 15-minut dříve než máte domluvený čas pálení.

Odstraňte z nádoby horní tvrdý a suchý koláč(nic z něj nevypálite). Pokud máte velké nepřepravitelné nádoby, tak kvas přelijte do menších. Uzavřete nebo nějak zajistěte nádoby, aby se vám cestou nevylily.

Vezměte sebou nerozbitné nádoby na hotovou pálenku. Pokud máte kvalitní kvas, tak počítejte, že ze 100 litrů kvasu budete mít 8-13 litrů 50%pálenky. Je to odvislé od druhu ovoce a kvality kvasu.

Doba pálení: několik hodin, obvykle 3

Co při pálení?: Sledovat jak to teče. Hrát karty v čekárně. Procházet se kolem řeky Bečvy. Počkat doma a pak přijet na stanovený čas. Záleží na vás.
Cena: dle ceníku zde Chci pálit